Wstępniak.

Witaj, ten kawałek Internetu miał być kolejnym nudnym internetowym dziennikiem z przemyśleniami. Od 10 grudnia dzieje się tu jednak coś ciekawszego. Tłumaczę na łamach tej strony książkę "Samodyscyplina w 10 dni" autorstwa Theodore`a Bryant`a. Mam nadzieję, że lektura tej książki pomoże mi przejąć kontrolę nad moim czasem i życiem. Być może jej tłumaczenie pomoże i Tobie. Jesteś więźniem komputera i Internetu? Nie znosisz swojego lenistwa? Zostawiasz wszystko na ostatnią chwilę? ta strona jest z pewnością dla Ciebie. Użyj archiwum postów, aby zacząć czytać od pierwszego wpisu oznaczonego [1].

środa, 24 grudnia 2008

[ 4.4 ] Eskapizm

Dziękuję Kog`owi za pomoc w tłumaczeniu tego fragmentu!

- Eskapizm


Rozwijanie własnej dyscypliny wymaga świadomości samego siebie. Samoświadomość z kolei wymaga, żebyś od czasu do czasu przeanalizował swój stan - czynność ta czasami wywołuje niepokój. To jest jak zakopany skarb. Żebyś się do niego dokopał zanim zbierzesz plon swojej pracy czeka cię wysiłek. W trakcie kopania z pewnością natrafisz na kamienie.

Oto gdzie uciekniesz jeśli będziesz słuchał Hyde`a...

Emocjonalne kamienie, zakopane w twojej podświadomości, zawierają wiele zdarzeń i sytuacji co do których wolałbyś, żeby pozostały zakopane. Niestety, te kamienie zawierają rozwiązanie kwestii dlaczego pewne części ciebie nie chcą współpracować przy zadaniach związanych z samodyscypliną. Odnosi się to zarówno do przestrzegania diety, prowadzenia biznesu czy wypełniania programu ćwiczeń.

Ponieważ bycie świadomym tych powodujących lęk kamieni jest tak ważne w rozwijaniu samodyscypliny, niektóre z ćwiczeń z tego poradnika wymagają ażebyś wykopał i zmierzył się z kilkoma kamieniami. Naturalnie nie zawsze będzie to dla ciebie przyjemne. Zmierzmy się z Hyde`m.

Hyde powie:
- "Nie potrzebujesz tych wszystkich psychologicznych rzeczy. Co te ćwiczenia mają wspólnego z nauczeniem się organizowania sobie czasu? Pomińmy samo wykonywanie ćwiczeń, po prostu przeczytajmy ćwiczenia i pomyślmy o nich. To na pewno wystarczy. Tak w ogóle," - będzie kontynuował Hyde - " dlaczego by nie zjeść teraz tego kawałka ciasta z lodówki. Albo zadzwonić do kogoś? Telewizja! Oczywiście, to jest rozwiązanie. Teraz na Dwójce leci świetny program dokumentalny o pszczołach!". Innymi słowy, Hyde będzie wskazywał na inne "ważne" zadania które wymagają uwagi, cokolwiek, byleby tylko nie robić ćwiczeń z samodyscypliny.

W skrócie, Hyde będzie się starał odciągnąć cię od ćwiczenia z samodyscypliny, które powinieneś wykonać, zwłaszcza kiedy wymaga ono jakieś formy sprawdzenia siebie. Hyde będzie namawiał cię do innych czynności, które zapewnią jakąś formę ucieczki. A ponieważ jeszcze nie osiągnąłeś takiej samodyscypliny, jaką już niedługo będziesz posiadał, technika mająca na celu spowodowanie, że będziesz "uciekał" działa w wykonaniu Hyde`a mistrzowsko. Prawdopodobnie uciekałeś już tak od wielu spraw i zaprzepaszczałeś swoje szanse na sukces. Już niedługo zobaczysz, że Hyde jest całkiem dobry w stosowaniu tej metody przeciwko tobie.

- Antidotum na uciekanie

Uwierz, że życie w sporym stopniu opiera się na zasadzie przyczyny i skutku. W twoim życiu twoje akcje są przyczyną; wyniki twoich działań są efektami. Czynności które wykonujesz w czasie ćwiczeń z samodyscypliny z tego poradnika czasami mogą być nieprzyjemne. Ale ten dyskomfort szybko przemieni się w cudowne uczucie spełnienia, którego doświadczysz po sukcesach wynikających z twojej nowo pozyskanej samoświadomości. Te sukcesy będą powtarzać się przez całe twoje życie.
Tak więc gdy zauważysz, że chcesz uciec od dyskomfortu sprawdzania samego siebie (samokontroli), szukając innych czynności odwracających uwagę od problemu - to czerwona lampka dla ciebie. Bądź czujny! Kiedy Hyde próbuje wciągnąć cię w tą ciemną uliczkę machając przed tobą przysłowiową marchewką na kijku, zapytaj siebie: "Czy to ma być ten sposób na odciągnięcie mnie od podążania ku samodyscyplinie?".
Pamiętaj: Przysłowiowa marchewka na kiju jest goniona przez osła, czyli po prostu głupka.

Nie pozwól Hyde`owi robić z siebie głupka!


Życzę wszystkim spełnienia postanowień w Nowym Roku 2009! Świąt spokojnych i dobrej zabawy w Sylwestra :)
WojtekBrak komentarzy: