Wstępniak.

Witaj, ten kawałek Internetu miał być kolejnym nudnym internetowym dziennikiem z przemyśleniami. Od 10 grudnia dzieje się tu jednak coś ciekawszego. Tłumaczę na łamach tej strony książkę "Samodyscyplina w 10 dni" autorstwa Theodore`a Bryant`a. Mam nadzieję, że lektura tej książki pomoże mi przejąć kontrolę nad moim czasem i życiem. Być może jej tłumaczenie pomoże i Tobie. Jesteś więźniem komputera i Internetu? Nie znosisz swojego lenistwa? Zostawiasz wszystko na ostatnią chwilę? ta strona jest z pewnością dla Ciebie. Użyj archiwum postów, aby zacząć czytać od pierwszego wpisu oznaczonego [1].

czwartek, 25 grudnia 2008

[ 4.5 ] Odkładanie

- Odkładanie czegoś na później (ang. delayism)

"Zrobię to później" to jedno z ulubionych powiedzonek Hyde`a. Często niektóre z poprzednio omówionych taktyk będą używane jako powód, żebyś "zrobił to później". Innym razem dostaniesz nawet powód do wykręcenia się, np. : "nie mogę zacząć treningów, no chyba że kupiłbym sobie jakiś strój do ćwiczeń". Tym samym Hyde osiąga swój cel - postawił między tobą a celem przeszkodę.

Wojtek: W psychologii pojawia się podobny termin do użytego w książce dosłownie tłumaczonego "delaizmu" (od angielskiego "delay" - opóźnienie) - terminem tym jest prokrastynacja.

Kliknij aby powiększyć.


Ani się obejrzysz kiedy Hyde podpowie, że nie możesz sobie kupić nowego stroju do ćwiczeń, bo przecież ostatnio miałeś zbyt wiele wydatków. Kolejna przeszkoda. I tak dalej, aż stajesz się zupełnie zniechęcony przez te wszystkie przeszkody między tobą a celem.

Inna technika to najzwyklejsze "nie mam na to czasu". Cóż.. doba u każdego z nas trwa 24 godziny. Nie mniej, nie więcej. To się nie zmienia, nieważne czy jesteś głową państwa, głową domu, czy tym i tym. Wtedy Hyde powie "ale niektórzy z nas mają więcej obowiązków niż inni". Można uznać, że to prawda. Ale porozmawiajmy o priorytetach. Bo przecież ogólnie rzecz biorąc tylko od ciebie zależy co robisz ze swoimi dwudziestoma czterema godzinami. A jedną z rzeczy którą zamierzyłeś jest osiągnięcie dyscypliny.

Pamiętaj : część ciebie nie chce osiągnąć samodyscypliny.

- Antidotum na odkładanie spraw

Chodzi o to abyś potrafił przyznać, czy odłożenie sprawy działa na twoją korzyść czy przeciwko tobie. Musisz zadawać sobie to pytanie każdorazowo kiedy Hyde sięga po technikę omawianą w tym rozdziale. Odkładanie spraw na później (czasami w połączeniu z technikami już omówionymi) będą stosowane, aby powstrzymać cię przed wykonywaniem ćwiczeń z tej książki.

Pamiętaj: powiedz sobie, że program może być zakończony sukcesem jedynie jeśli faktycznie wykonasz ćwiczenia o które cię poproszę. Samo pomyślenie o nich nie wystarczy! Właściwie to zobaczysz, że polubisz nie odkładanie spraw tylko załatwianie ich od razu. Uwierz mi.

Chcesz zobaczyć satyryczne przedstawienie prokrastynacji? Obejrzyj ten filmik (english). Świetny.

Brak komentarzy: