Wstępniak.

Witaj, ten kawałek Internetu miał być kolejnym nudnym internetowym dziennikiem z przemyśleniami. Od 10 grudnia dzieje się tu jednak coś ciekawszego. Tłumaczę na łamach tej strony książkę "Samodyscyplina w 10 dni" autorstwa Theodore`a Bryant`a. Mam nadzieję, że lektura tej książki pomoże mi przejąć kontrolę nad moim czasem i życiem. Być może jej tłumaczenie pomoże i Tobie. Jesteś więźniem komputera i Internetu? Nie znosisz swojego lenistwa? Zostawiasz wszystko na ostatnią chwilę? ta strona jest z pewnością dla Ciebie. Użyj archiwum postów, aby zacząć czytać od pierwszego wpisu oznaczonego [1].

sobota, 27 grudnia 2008

[ 4.6 ] Podsumowanie

- Podsumujmy.

Pięć ulubionych technik Hyde`a:

1. cynizm
2. negatywizm
3. strach przed porażką (defeatism)
4. uciekanie (escapism)
5. odkładanie (delayism)

Teraz kiedy możesz rozpoznać wszystkie pięć technik sabotowania twojej samodyscypliny, widzisz że wszystkie to nic innego jak prowadzący do porażki, kłamliwy dialog wewnętrzny.

Pamiętaj: Hyde używa ciągle negatywnego dialogu aby cię spowalniać.

Innymi słowy zauważysz, że wysyłasz do samego siebie negatywne wiadomości wtedy kiedy najbardziej potrzebujesz poparcia swojego wysiłku. Kiedy ulegniesz choć trochę tej części siebie która po cichu nie chce aby ten program zadziałał, wtedy do akcji wkroczy Hyde. Dostarczy ci setki powodów, abyś nie kontynuował. Jeśli jednak posłuchasz tej części siebie która chce samodyscypliny - wkrótce odkryjesz radość, czekające nagrody i uczucie spełnienia które da ci samodyscyplina.

- Ważne - Ważne - Ważne

Nie myśl o Hyde`ie jak o wrogu. To wprowadzi cię w bojowy stan umysłu, będzie prowadzić do wewnętrznego konfliktu. To grozi utratą energii, którą możesz spożytkować lepiej. Myśl o Hyde`ie jak o niesfornym dziecku żyjące w tobie. Ten maluch nie zna pojęć takich jak samodyscyplina, ograniczenia, nie potrafi czekać na nagrodę. Jak to dziecko - będzie manipulował wszystkimi aby dostać to czego chce. Nie próbuj go stłumić w sobie - nie uda się. Sprowadzi na ciebie jedynie kolejne konflikty wewnętrzne. Poza tym - ta strona ciebie odpowiada za zabawność i kreatywność. Więc myśl o Hyde`ie jako części siebie którą możesz pozyskać jako partnera na drodze kompromisu, nie walki. Jak? O tym już wkrótce.

Póki co pamiętaj, że pozytywny dialog z samym sobą jest najbardziej efektywnym pierwszym krokiem w przeciwdziałaniu staraniom Hyde`a. Wiedz też, że negatywny wpływ Hyde`a może być zniwelowany przez twoje pozytywne podejście.

Kiedy zorientujesz się, że jesteś względem swoich poczynań cyniczny, przejawiasz eskapizm, etc. Obudź się i mów do siebie o tym. Im częściej to będziesz robił, tym lepszy w tym będziesz. Każde regularnie powtarzane myślenie, każde odczucie, czy czynność stanie się po pewnym czasie nawykiem. Teraz pomyślisz "pewnie, słyszałem już o tym dialogu wewnętrznym, ale jak się do tego mam zabrać?". Jesteś bliski nauczenia się tego. To potężne narzędzie, którego będziesz używał już zawsze.

1 komentarz:

Admin pisze...

Jako jeden z wielu rozczarowanych, postanowilem dokonczyc tlumaczenie ksiazki, ktora rozpoczal i niestety nie zakonczyl Wojtek.

http://samodyscyplinaw10dni.blogspot.co.uk/