Wstępniak.

Witaj, ten kawałek Internetu miał być kolejnym nudnym internetowym dziennikiem z przemyśleniami. Od 10 grudnia dzieje się tu jednak coś ciekawszego. Tłumaczę na łamach tej strony książkę "Samodyscyplina w 10 dni" autorstwa Theodore`a Bryant`a. Mam nadzieję, że lektura tej książki pomoże mi przejąć kontrolę nad moim czasem i życiem. Być może jej tłumaczenie pomoże i Tobie. Jesteś więźniem komputera i Internetu? Nie znosisz swojego lenistwa? Zostawiasz wszystko na ostatnią chwilę? ta strona jest z pewnością dla Ciebie. Użyj archiwum postów, aby zacząć czytać od pierwszego wpisu oznaczonego [1].

czwartek, 11 grudnia 2008

[ 3 ] kontynuacja.

1. Zaczynamy..

Zanim przejdziesz dalej poznaj swoją największą przeszkodę w drodze do samodyscypliny..

poznaj Pana Hyde`a!

∆ Ty też masz swojego Hyde`a!.
Każda teoria psychologiczna uważa, że człowiek to jakby złożenie kilku różnych charakterów. Tak więc oczywistym jest, że te jakby "tożsamości" rywalizują ze sobą. Co więcej, mogą pojawić się trudności gdy każda z nich chce dążyć w innym kierunku. Nazwano to "wewnętrznym konfliktem".

Czasami część nas chce zabrać się do produktywnej czynności takiej jak przygotowanie raportu do pracy, sprzątanie kuchni czy bilansowanie wydatków. Jednak inna część nas chce iść oglądać telewizję, jeść ciasteczka czekoladowe albo robić cokolwiek innego aby tylko uniknąć produktywnego spędzania czasu. Innymi słowy - jest w Tobie część która nie chce samodyscypliny. To tą część nazwiemy Pan Hyde. W powieści Roberta Lewis`a Stevenson`a "Dr. Jekyll and Mr. Hyde" znajdujemy świetnie pasujący przykład. Najkrócej mówiąc historia opowiada o dobrotliwym doktorze który poprzez chemiczne eksperymenty na sobie samym odkrywa złą stronę swojej osobowości tłumiąc tym samym tę dobrą. Te dwie strony jego osobowości walczyły ze sobą o dominacje aż wyniszczyły się nawzajem.

Pomyśl o tej części Ciebie która chce samodyscypliny jako o doktorze Jekyllu. Ten "drugi Ty" który walczy przeciwko samodyscyplinie to Pan Hyde. Wczułeś się? Nie chodzi wszak abyś traktował Hyde'a jako swojego wroga. Lepiej pomyśl o nim jako części Ciebie która jest kreatywna, uwielbiająca zabawę i szukająca frajdy - Twoja dziecięca strona. Nie chcesz walczyć z Hydem. Chcesz aby stał się Twoim partnerem w wysiłkach na drodze do samodyscypliny.

To podejście jest bardzo ważne w próbach rozwoju Twojej samodyscypliny. Uczestnicy moich lekcji ciągle afirmowali sobie tą koncepcję, rozumiejąc i stosując stało się to kluczem do ich sukcesu. Naucz się więc jak działa Twój własny Pan Hyde.

Przekonania Pana Hyde`a :

Jeśli zacznę zorganizowane starania o osiągnięcie celu to:
- stanę się więźniem rutyny
- stracę wolność
- stracę poczucie frajdy
- utonę w morzu odpowiedzialności
- sprowadzę na siebie zbyt wielki nacisk

Wszyscy mamy tą wojowniczą część naszej osobowości która opiera się każdej formie zorganizowania. Wynosimy tę cechę z dzieciństwa. Jedno z pierwszych stanowczo wypowiedzianych słów które wymawiamy to "NIE". Dziecko którym byliśmy kiedyś nadal jest w nas, a każde dziecko sprzeciwia się regułom. Pan Hyde, tak jak nazywamy Twoją dziecinną część Ciebie, również walczy z regułami. "Nikt nie będzie mi mówił co mam robić, nawet ja sam". Wkrótce nauczysz się jak Twój osobisty Hyde przeszkadza Ci w dążeniu do dyscypliny. Dowiesz się także jak przeciwdziałać temu złemu wpływowi na samego siebie. Bądź pewien, że napotkasz opór na każdym kroku oddalając się od wpływu Hyde`a.

W istocie, dlatego uważam, że rozumiesz dlaczego zrozumienie istnienia Hyde`a jest tak ważne, bo na początek nauczymy się jak Hyde będzie próbował blokować Twoje wysiłki we wcielaniu programu samodyscypliny opisanego w tej książce. Podczas dążenia w rozwoju swojej dyscypliny napotkasz wręcz torpedy z różnych stron. Jednakże najgorsza trudność jest wewnątrz Ciebie. Prawdą jest więc, że w drodze do rozwoju swojej dyscypliny na początku najgorszym wrogiem jesteś sobie sam.

Pamiętaj:
Część Ciebie nie chce osiagnąć samodyscypliny.

Każdy z nas ma w sobie Hyde'a - zbuntowaną, szukającą komfortu, nieambitną część naszej osobowości. To czyni nas ludźmi. Potraktuj to więc jako słowo ostrzeżenia. Nie daj się Hyde'owi!

Wkrótce dostaniesz niezbędne instrukcje jak przekształcić wstrętnego sabotarzystę w lojalnego pomocnika. Robiąc to podwoisz swoje wewnątrzne zasoby których potrzebujesz do osiągnięcia celu stawianego przez tę książkę. A co ważniejsze - polubisz samodyscyplinę, zamiast myśleć o niej jako ciągłej walce z samym sobą.

Jak już ustaliliśmy, będziemy nazywać tę część Ciebie "Hyde". Hyde nie tylko zna Twoje słabości, obawy i niepewności, ale także wie jak użyć ich przeciwko Tobie. Ten przebiegły mały łobuz chwyci się każdej metody aby tylko powstrzymać Cię od podążania za moimi wskazówkami. Dlaczego? Hyde wie, że od momentu osiągnięcia samodyscypliny będziesz swoim własnym szefem. To oznacza koniec rządów Hyde`a. Już więcej nie będziesz więźniem tego zdrajcy który powstrzymuje Cię przed przekształcaniem Twoich pragnień i planów w działanie. Bądź pewien, że Hyde dziecinnie będzie opierał się współpracy. Więc Twoją najlepszą strategią będzie poznać taktykę Hyde`a, która działa głównie na Twoją podświadomość której nie jesteś świadom. Poprzez zapoznawanie się z technikami Hyde`a, wkrótce ten jegomość zacznie działać z Tobą, a nie przeciwko Tobie.

Następny rozdział traktuje o pięciu ulubionych technikach Hyde'a do zatruwania Twoich starań. Chociaż wszystkie mają pewne cechy wspólne to omówimy je osobno. W ten sposób staniesz się mniej podatny na każdy z nich.

/ koniec rozdziału I /

Brak komentarzy: